Students wrote the recipes of their favourite traditional typical for their country dishes. The best ones were chosen and a common cook book was created. Students make dishes from partner country what gives them a great experience.
Polish students translated all the Georgian recipes into Polish too make the delicious dishes.
Recipe for khinkali is below:
Polish students made gozinaki and all loved them even though they are very very sweet. For some sweet lovers the recipe in Polish:
GOZINAKI
Gozinaki robi się z orzechów włoskich i gotowanego miodu. Jest to najpopularniejszy deser w Gruzji. Który według tradycji przygotowuję się tylko na Nowy Rok. Zamiast orzechów włoskich można użyć inne orzechy lub migdały.
Składniki:
600g miodu
1 kg orzechów włoskich
1-2 łyżki stołowe cukru
Przygotowanie:
Orzechy należy posiekać lub potłuc. Wlej miód do rondelka i na małym ogniu doprowadź do gotowania mieszając drewnianą łyżką. Kiedy zacznie się pienić, zdejmij z ognia w celu schłodzenia. Taką procedurę (gotowanie-chłodzenie) należy powtórzyć trzykrotnie, aby miód zgęstniał. Na końcu dodaj cukier i jeszcze raz doprowadź do gotowania i dodaj orzechy ciągle mieszając. Kiedy orzechy zmienią kolor, po 3-4 minutach wolnego gotowania, zdejmuj gozinaki z ognia. Gorącą masę rozlej na wilgotną drewnianą deskę (np. taką jaką używamy do rozwałkowania makaronu) na grubość ok. 2mm i pokrój mokrym nożem na równe ciastka. Przełóż na talerz i… SMACZNEGO! UWAGA! – bardzo słodkie ale dla łasuchów przepyszne!
KACZAPURI lub CHACZAPURI
Kaczapuri to tradycyjne gruzińskie danie z wieloma wiariantami (np. Imeruli, megrelski, adżarski). Aby zrobić kaczapuri potrzebny jest świeży dobrej jakości ser. Adżarski kaczapuri z regionu Adżara ma kształt łodzi załadowanej serem i jajkiem.
Składniki:
Ciasto: 1 kg mąki, 15-20 g suszonych drożdży, 120 ml ciepłego mleka lub wody, 50 ml oleju, 1 łyżeczka soli, 2 żółtka
Nadzienie: 4 jajka, 1200 g startego sera (Sulguri, Imeretian lub mozzarella), 70 g masła do położenia na wierzch kaczapuri.
Sposób wykonania:
Do miski wlej ciepłe mleko i dodaj drożdże – wymieszaj i pozostaw do wyrośnięcia. Gdy drożdże wyrosną dodaj mąkę i sól i wyrób ciasto. Wyrobione ciasto drożdżowe włóż do miski i przykryj bawełnianą ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia. Kiedy już wyrośnie, natłuszczonymi olejem rękoma ponownie ugniataj ciasto – pojawią się pęcherzyki powietrza i będzie delikatniejsze.
Podziel ciasto na 4 części – ok. 300g każda. Rozwałkuj każdą część. Na brzegu rozwałkowanego ciasta umieść starty ser i zwiń ciasto z dwóch stron, aby uformować coś w kształcie łódki, dobrze sklejając końcówki. Do środka „łódeczki” należy włożyć ser. Tak przygotowane kaczapuri należy piec w gorącym piekarniku (ok. 200-220 stopni) przez ok 20 min. Gdy wierch się zarumieni, wyjmij z piekarnika – na gorące umieść surowe rozbite jajko. Jeżeli chcemy aby jajko było dobrze ścięte, to na chwilę wkładamy do piekarnika.
PELAMUSZI
Pelamushi jest jednym z ulubionych deserów gruzińskich zrobiony z skondensowanego soku winogronowego (badagi) i mąki kukurydzianej. We wschodniej Gruzji pelamushi jest robione z badagi i przennej mąki. Zazwyczaj, pelamushi jest podawane na uroczystości związane z Nowym Rokiem.
Składniki:
1 litr badagi (skondensowanego soku winogronowego
1 łyżka cukru
200-250 g mąki kukurydzianej
1 łyżka mąki przennej
orzechy włoskie do dekoracji
Sposób wykonania:
Do miski wsyp mąkę kukurydzianą, wlej trochę soku i powoli mieszaj. Pozostały sok wlej do rondelka i podgrzewaj. Dodaj rozrobioną mąkę z sokiem i ciągle mieszając doprowadź do wrzenia – dodaj cukier. Gotuj kilka minut mieszając aby nie przywarło. Przelej do miseczki i udekoruj orzechami.
SMACZNEGO!!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz